Fanszene Polen – niemiecki almanach o polskich kibicach

Już jakiś czas temu doszły mnie słuchy, że niemieccy kibice działają w kierunku almanachu dotyczącego polskiego ruchu kibicowskiego. Będąc szczerym, nie liczyłem, że będą mieli aż taki rozmach, no ale swój udział w projekcie miał doskonale nam wszystkim znany Mirco Otto, a także chłopacy, którzy podobnie jak i on są wręcz zakochani w naszej rodzimej kulturze kibicowania. Ci z was, którzy nieco interesują się tym, co dzieje się po zachodniej stronie Odry znają zapewne autorów zinów Faszination PL, Republikflucht, Ex-Grenzganger lub chociażby witrynę Around the Ground.
Wszystkich sceptycznie nastawionych niech nieco ostudzi fakt, że pięciu autorów tej publikacji było łącznie na 1744! spotkaniach w Polsce. Na duże uznanie zasługuje szczególnie gość z Dynama Berlin, który w naszym kraju uczestniczył w prawie 500 meczach. Tyle zatem słowem wstępu, przejdźmy może lepiej do samej, bardzo wartościowej treści.

Na 240 pełno kolorowych i bardzo dobrej jakości stronach zostały zamieszczone informacje dotyczące 192 grup kibicowskich. Każda z ekip ma swoją oddzielną kartkę, na której to znajdują się podstawowe informacje dotyczące klubu tj. data założenia, barwy klubowe, adres stadionu, liczba ludności miasta. Nie mogło zabraknąć oczywiście wiadomości na temat nazwy sektora zajmowanego przez fanatyków oraz jego możliwości liczbowej (wielkość młyna). Ponadto na stronie znalazły się także kluczowe informacje jak zgody, kosy, układy, fan-cluby, nazwy grup kibicowskich, a także kilku zdaniowa informacja na temat charakterystyki danej ekipy, czy też interesującej historii. Stronę wieńczy oczywiście fotka kibiców, chociaż w niektórych przypadkach mój wybór byłby zupełnie inny, no ale nie ma co wybrzydzać, widocznie tylko do takich ujęć mieli dostęp.
Wstęp Fanszene Polen to przedmowa od jej autora, które ponadto zostało zamieszczone w języku polskim. Myślę, że jego streszczenie nie ma w tym miejscu najmniejszego sensu, ponieważ każdy zainteresowany będzie miał okazję zapoznać się z nim, gdy tylko stanie się posiadaczem tej jakże wartościowej pozycji.

W Książce znajduje się także słownik zwrotów polskich, które ściśle związane są z naszym ruchem kibicowskim i mogą być niezrozumiałe dla sąsiadów z zachodu. Znajdują się tutaj m.in. zagadnienia typu: banda na bandę, chwdp, kmwtw, czy też zgoda. Nie zabrakło tutaj także dość specyficznych przykładów jak, chociażby: kiełbasa, PKS, czy zapiekanka…, ale te przykłady mogą być bardzo praktyczne podczas eskapady po Polsce.
Wspomniane już przeze mnie opisy ekip zostały podzielone w kategoriach wojewódzkich. Każda z wojewódzkich stron została zaopatrzona w herb oraz mapkę z oznaczonymi miastami kibolskimi. Autorzy książki nie opisali wszystkich ekip, zostały one jednak wymienione. Są to najczęściej grupy, które już nie istnieją lub też działają na bardzo niewielką skalę.

Na jednej ze stron znalazła się także informacja na temat publikacji w języku niemieckim, które opisują lub też opisywały nasze lokalne podwórko. Tytuły typu: Pseudokibicow, Der Grenzganger, Republikflucht, Faszination PL, czy Beziehungskiste, które cały czas są dostępne w niemieckich sklepach internetowych, powinny wzbudzić zainteresowanie wśród polskich czytelników, czy tak będzie? zobaczymy…
Na końcu publikacji znajdują się opisy ekip siatkarskich, koszykarskich, hokejowych, czy żużlowych. Ostatnia strona to alfabetyczny spis miast dzięki któremu potencjalnemu groundhopperowi łatwiej będzie zaplanować swoją wizytę w naszym jakże atrakcyjnym kibicowsko kraju.

Myślę, że ta pozycja w doskonały sposób oddaje obraz tego, jak funkcjonuje dobra i ciekawa scena kibicowska w Polsce. Oczywiście chylę czoła przed tymi chłopakami oraz przed Mirko, który ogromnie się poświęcił, aby stworzyć coś tak wartościowego. Książka pokazuje także, jak efektownie można wydać ciekawe publikacje o naszej rodzimej scenie kibicowskiej… może ktoś w Polsce podłapie ten pomysł?

Książkę możecie nabyć na stronie Blickfang Ultra.

3 Komentarze on Fanszene Polen – niemiecki almanach o polskich kibicach

  1. Pewnie się narażę większości, ale cóż mam swoje zdanie w tej kwestii – w dzisiejszych czasach do naszych zachodnich sąsiadów brakuje nam wiele w każdym aspekcie rzemiosła piłkarskiego i kibicowskiego. Tak naprawdę na poziomie mamy kilka „ ekip” chodzi o choreografie, oprawę meczową (myślę ze nie trzeba tu wymieniać) czasami ktoś się wyrwie z szeregu – mowa o najwyższym poziomie rozgrywek – idąc dalej w las to jakąś marna sektorówka ( w stylu pozdrowienia do wiezienia ) i dopalona raca, żeby była jasność nie pisze tu o wszystkich Inna sprawa ze na fajna oprawę trzeba mieć ku temu warunki (stadion a na nim publiczność pierwszy warunek w większości jest spełniany problem zaczyna się z drugim aspekcie. Ale i z tym sobie dają i u nas rade, na mniejszych obiektach – efektownie wychodzą oprawy tzw. podwieszane na dachu stadionu (np. Cracovia) W Niemczech na drugim froncie Bundesligi ciągnie zastęp armii. Co mi się osobiście nie podoba to „sterylne oprawy” wszystko pod kreskę, gdzieś zatraciła się spontaniczność – oczywiście ma to swoje pozytywy, ale gdzieś tego brak – mowa o Polsce. Legia Warszawa mówi się ze maja najlepszych „śpiewaków” kiedyś w Anglii był ciekawy projekt – mianowicie mierzenie decybeli – bodajże wygrali kibice Tottenhamu – ku temu maja warunki – dobra konstrukcja White Hart Lane. Jak by wypadli stołeczni?…Taki Union Berlin, Dusseldorf, Kaiserslautern, Nurnberg, bija na głowę frekwencją w konsekwencji przekłada się to na widowisko na trybunach – i na całokształt ruchu kibicowskiego. Myślę ze autorzy bardziej mieli w głowach – pokazać siłę ognia fizyczna ze tak się wyrażę…chociaż nie czytałem nie miałem w rękach, tylko moje domysły i całą otoczkę potocznego kibolstwa…Ale czy zamknąć w tym środowisku (kibicowskim) napierdalanie się po mordach po lasach, czy na arenach sportowych pod przykrywką barw klubowych, moim zdaniem nie.., Tak jak pisałem wczesnej spontaniczność, przygody na trasie itp… no jest smak kibicowania Czy można powiedzieć ze podczas Euro 2012 awantura Polsko – Rosyjska to starcie kibiców? ( Na zdrowy rozsadek każdy może sobie odpowiedzieć. Tyle z mojej strony dziękuje i pozdrawiam.

    https://www.youtube.com/watch?v=s9Q1IRirjZ4 Niemcy oprawa Ultras Düsseldorf

  2. gdzie to można kupić?

    • Na samym dole wpisu podałem link do sklepu BFU.
      Ponadto możesz ją nabyć także w sklepie TMK.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Książki o kibicach | www.sektorkiboli.pl

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*