Kopalnia. Sztuka futbolu – 3

Chociaż początkowo dość sceptycznie podchodziłem do tego wydawnictwa, to ostatecznie zdecydowałem się wejść w posiadanie najnowszego, bo już trzeciego wydania tego dość specyficznego magazynu. Jak wiele straciłem zwlekając z kupnem, przekonałem się dopiero po sprawnej i bardzo wciągającej lekturze tej książki, no ale może wszystko po kolei.

Kopalnia. Sztuka futbolu 3 – na pierwszy rzut oka

Zawartość Kopalni to prawie 300 stron, na których znalazły się 24 teksty podobno najlepszych polskich dziennikarzy sportowych. Swój udział w wydaniu miało także dwóch zagranicznych przedstawicieli. Myślę, że już taki niewielki zasób informacji powinien pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie tytułem i działać aprobująco na jego recenzję.
Każde z wydań Kopalni dotyczy konkretnego zagadnienia. Tym razem jego liczni autorzy skupili się na tematyce powiązań futbolu z polityką, a konkretniej ujmując, z władzą państwową. Kopalnia w doskonały sposób obala slogan, że polityka i piłka nożna to dwa zupełnie różne i niezależne od siebie światy, dlatego wszyscy, którzy reprezentują negującą lub też aprobującą stronę tego twierdzenia, powinni niezwłocznie zapoznać się z zawartą tutaj imponującą treścią.

Kopalnia. Sztuka futbolu 3 – czego się spodziewać?

Polska, Rosja, Węgry, RPA, Kolumbia, czy Chile, to tylko niektóre kraje, których dotyczą teksty w Kopalni. Sztuce futbolu 3.

Doskonale wszystkim znana rosyjska firma państwowa jest nie tylko właścicielem Zenita, sponsoruje także niemieckie Schalke 04, serbską Crvenę Zvezdę, ma też spore udziały we współorganizacji LM, czy MŚ. Jesteście ciekawi, w jaki sposób Gazprom wpływa na politykę międzynarodową i doskonale rozwija się dzięki piłce kopanej? Koniecznie musicie zapoznać się z artykułem Manuela Vetha.

Dzięki Kopalni będziecie mogli przeczytać także o działalności futbolowej węgierskiego premiera Viktora Orbana.

Do gustu przypadła mi także rozmowa Łukasza Wiśniowskiego z Wojciechem Szczęsnym, która w doskonały sposób pokazuje, że piłkarze nie muszą być postrzegani jako osoby o niskim poziomie inteligencji, czy też nadludzi, których to życie jest podobno usłane różami.

Z aspektów kibicowskich nie sposób nie wspomnieć także tekstu Jacka Staszaka dotyczący Turcji, gdzie na placu Taksim w centrum Stambułu doszło do historycznych starć z policją.

Osobiście bardzo zainteresował tekst Piotra Żelaznego wyjaśniający, dlaczego polskie trybuny opowiadają się tylko po prawej stronie. Myślę, że wielu ludzi, którzy dość często nie mają pojęcia o „wyznawanych” przez siebie wartościach politycznych, powinni niezwłocznie zapoznać się z tym bardzo wartościowym artykułem.

Nawiązując jeszcze do podziałów politycznych, Łukasz Hassliebe starał się odpowiedź na pytanie, czy futbol jest lewicowy, czy też prawicowy. Do jakich wniosków doszedł i jakich cech poglądów politycznych doszukał się w tej dyscyplinie sportu, będziecie mogli dowiedzieć się z tekstu wieńczącego trzecie wydanie Kopalni.

W Kopalni znajdziecie ponadto jeszcze kilkanaście dobrych, czy też bardzo dobrych tekstów, ale o ich wartości lepiej będzie, jeśli przekonacie się sami.

Kopalnia. Sztuka futbolu 3 – nieliczne mankamenty

Niestety doszukałem się także negatywnych aspektów. Nie do końca rozumiem sensu wyróżniania cytatów wyjętych z tekstu, które według mnie bezsensownie zajmują dwie strony tego wydawnictwa. Znacznie ciekawiej można by zamieścić tam ciekawe zdjęcia, czy też rysunki nawiązujące do danego tekstu. Kolejny mankament to drobne błędy oraz literówki, które niestety zaniżają ostateczny efekt tego tytułu.

Kopalnia. Sztuka futbolu 3 – do kogo jest adresowana?

Kopalnię polecam wszystkim kibicom futbolu, ale także ludziom, którzy z piłką kopaną nie mają nic wspólnego, bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Sam jestem pod wielkim wrażeniem tego wydawnictwa, dlatego już teraz zabrałem się za poszukiwanie poprzednich pozycji, by zgłębić swoją wiedzę i poświęcić się w wartościowej lekturze.

Więcej informacji na temat tego wydania możecie znaleźć na stronie wydawcy.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*