Kibice i okolice, czyli leksykon kibicowski

Kibice i okolice to leksykon wiedzy stadionowej zaprezentowanej od tej strony, która nas kibiców najbardziej interesuje, czyli fanatycznych trybun. Autorem książki jest rzeszowianin Krzysztof Prendecki, który na ponad 300 stronach swojego dzieła zgromadził ponad 80 haseł ściśle związanych z ruchem kibicowskim. Pojęcia jak na mini encyklopedię przystało, uporządkowane zostały w kolejności alfabetycznej. Co prawda leksykon ujrzał światło dzienne w 2012 roku, lecz nie ma to większego wpływu na aktualność zamieszczonej w nim treść, która w jasny sposób pozwoli zrozumieć laikowi nasz kibicowski świat oraz panujące w nim zasady.

Oprócz tych najbardziej topowych czy typowych haseł, niezrozumiałych chyba tylko dla przeciętnego pożeracza chleba, który wiedzę na temat ruchu kibicowskim czerpie z wszechwiedzącej telewizji, znalazły się tutaj także pojęcia, które powinny zainteresować tych bardziej ogarniętych ludzi. O ile hasłom typu Bałkany, CHWDP, Derby, Fanzin, Heysel, Kamionka czy Promocja raczej nie trzeba poświęcać większej ilości czasu na głębczą analizę, tak na przykład zagadnienia C2H5OH, Calcio Storico, Edzia, Hitler, Islam, Małyszomania czy Plankton sprawiają, że nasze szare komórki zaczynają szybciej pracować i zastanawiamy się, z jakiego powodu autor właśnie tego typu hasła i informacje zamieścił w tej książce.

Na łamach leksykonu kibicowskiego nie zabrakło oczywiście obecnego w naszym środowisku podziału kibiców na znane kategorie, wraz z dokładnym ich objaśnieniem. Książka jest w pewien sposób kontrowersyjna i dzięki jej lekturze dowiecie się, że nawet znany niegdyś w światowym środowisku medialnym Osama bin Laden kibicował fanatycznie pewnej londyńskiej drużynie piłkarskiej. Ten leksykon kibicowski sprawi także, że dowiecie się, gdzie należy wybrać się na najlepsze derby świata i nie chodzi tu wcale o jakieś napompowane medialnie gran derbi, czy jak tam się ten cyrk nazywa. W książce nie zabrakło także akcentów humorystycznych. Mam tu na myśli boiskową przygodę pewnego piłkarza, którego kibice „zmotywowali” do zmiany swojej profesji słowami: ch..j z wynikami, ważniejszy taniec z gwiazdami! Dzięki leksykonowi poznacie także pewien aspekt polityczny połączony z historią naszego kraju, a wszystko to za sprawą dość znanego i kultywowanego nie tak dawno hasła „Tola ma Donalda, a Donald ma Tole”. Nie chcę Wam zdradzać zbyt wielu szczegółów, najlepiej będzie, jeśli sami zajrzyjcie do tej książki i wyszukacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Ten leksykon kibicowski polecam w szczególności każdemu młodemu fanatykowi, który wkracza w realia kibicowskiego świata. Myślę, że książka powinna znaleźć się także w biblioteczce pozostałych stadionowych bywalców, by mogła być swoistym źródłem informacji dla naszych znajomych. Kto wie, może za sprawą tego tytułu oraz naszej pomocy staną się jednymi z nas, albo chociaż odrzucą na bok medialny bełkot i zaczną rozumieć, o co w tej naszej fanatycznej pasji chodzi.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*