Moja Polska Kibolska – ksiądz Jarosław Wąsowicz

„Moja Polska Kibolska” to kolejna książka (po bestsellerze „Biało-zielona Solidarność”) autorstwa salezjanina ks. Jarosława Wąsowicza, którego zapewne kojarzycie za sprawą organizowanej przez niego pielgrzymki kibiców. Książka została wydana właśnie z okazji VII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę i stanowi pewnego rodzaju podsumowanie dotychczasowej działalności Autora zaangażowanego w promocję pozytywnego i zarazem prawdziwego obrazu polskiego kibica. Nie trzeba wcale interesować się futbolem, aby za sprawą mediów usłyszeć o kibicach piłkarskich. Leśne ustawki, zdewastowane pociągi, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czy częsty konflikt z prawem, to tylko niektóre z wybranych informacji, którymi media zarzucają odbiorcę, tylko czy to jest prawdziwy obraz kibiców?. Książka ks. Jarosława to w pewnym sensie druga strona medalu, który przedstawia kibica, jako człowieka z pasją i wartościami, który to aktywnie bierze udział w akcjach charytatywnych oraz patriotycznych, czy chociażby pielgrzymuje na Jasną Górę. Jak zatem naprawdę wygląda świat kibiców i jakimi wartościami kieruje się ruch kibicowski w naszym kraju? „Moja Polska Kibolska” obala wykreowany przez media mit kibola chuligana i daje do myślenia, dlaczego prezentowany przez środki masowego przekazu materiał jest jakże często zmanipulowany, a już na pewno strasznie wybrakowany.

„Moja Polska Kibolska” to 180 stronna publikacja, która została podzielona na trzy blogi tematyczne: Idee, Sektor Niebo oraz Dialogi. Ponadto czytelnik znajdzie w książce także krótki Wstęp oraz dwustronicową reklamę Akcja testament.
Jak sama nazwa wskazuje, część pierwsza przedstawia główne idee, na których zbudowany jest ruch kibicowski w Polsce. Przywiązanie do tradycji narodowej, pielęgnowanie pamięci o bohaterach, a przede wszystkim wolność w myśleniu i działaniu, to najważniejsze elementy charakteryzujące kibiców. Autor książki na łamach tego działu dokonuje ogólnej charakterystyki środowiska kibiców, które zapewne ku zdziwieniu wielu od środka wygląda zupełnie inaczej niż to, co prezentowane jest w komercyjnych mediach. Ten dział pokazuje ponadto, że dla kibica Bóg, Honor i Ojczyzna, to podstawowe wartości jego życia, z którymi nie tylko się utożsamia, ale przede wszystkim je praktykuje. W tej części książki znajdziecie też, sporo informacji dotyczących kibiców gdańskiej Lechii, ale to chyba nie powinno dziwić, ponieważ to właśnie z barwami tego nadmorskiego klubu identyfikuje się ks. Jarosław Wąsowicz.
Sektor niebo to dział typowo wspomnieniowy. Przytoczone tutaj zostały sylwetki osób, których już z nami nie ma, a w znacznym stopniu związane były ze środowiskiem kibiców, jak i w mniejszym lub większym stopniu z samym Autorem.
Mowa tutaj o takich postaciach jak: Antoni Browarczyk – jedna z pierwszych ofiar stanu wojennego, Tadeusz Duffek – lider gdańskiej Lechii, bardzo dobrze znany w całej kibicowskiej Polsce, Przemysław Jaskólski – wierny kibic Lechii, Dawid Zapisek – czternastoletni fanatyk futbolu i „fighter” zmagający się w swoim ziemskim życiu z ciężką chorobą, Tomasz Balcerzak – kibic Lechii. „Gdańskie serca pod Smoleńskiem” przedstawia niektóre ofiary narodowej tragedii pod Smoleńskiem związane z Gdańskiem, „Solidarnością” i gdańskim środowiskiem kibicowskim. Ks. Wąsowicz pisze tutaj m.in. o spotkaniach z Lechem Kaczyńskim, o kibicach gdańskiej Lechii – Macieju Płażyńskim i Arkadiuszu Rybickim, a także o „Matce Solidarności” – Annie Walentynowicz, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w 2010 r.
Ostatnia część książki zawiera dwanaście wywiadów z jej Autorem, które ukazały się w różnych periodykach, m.in. w tygodniku „Idziemy” oraz „w Sieci”, a także na portalach internetowych Fronda.pl czy Niezalezna.pl. Nie zabrakło także wywiadu z Łukaszem Growerem, autorem zina Droga Legionisty. Treść tych wypowiedzi dotyczy m.in. takich zagadnień jak: ogólnopolska patriotyczna pielgrzymka kibiców na Jasną Górę, świętowanie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego czy współczesne formy wychowania patriotycznego. Ponadto w publikacji znalazł się także przygotowany przez autora spis jego artykułów ściśle związanych z tematyką kibicowską, które zostały opublikowane w różnego rodzaju periodykach.

Książkę „Moja Polska Kibolska” czyta się bardzo dobrze, ponieważ napisana została bardzo prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu z powodzeniem dotrze ona do wszystkich, którzy zdecydują się po nią sięgnąć. W publikacji pokazana została obiektywne opinia na temat kibiców, którzy jak twierdzi sam autor, nie zawsze są grzeczni. Bez wątpienia ta pozycja jest godna szerokiego polecenia, szczególnie wszystkim tym, którzy szukają prawdy o polskich fanach futbolu i chcą wyrobić sobie o nich własną, a nie zmanipulowaną opinię, ale również tym, którzy cały czas tkwią w medialnym kłamstwie.
 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*