Panny Wyklęte, czyli śpiewany patriotyzm

Zastanawialiście się kiedyś, czy historię można przekazać inaczej niż tylko przez pryzmat dat i suchych faktów serwowanych nam na lekcjach historii? „Panny Wyklęte” są doskonałą odpowiedzią na to trudne pytanie. Projekt muzyczny Darka „Maleo” Malejonka i Maleo Reggea Rockers udowadnia, że można zrobić to znacznie ciekawiej i tym samym poprzez muzykę dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

„Panny Wyklęte” to kontynuacja upamiętniającej Powstanie Warszawskie płyty „Morowe Panny". Bieżąca płyta inspirowana jest losami Żołnierzy Wyklętych, czyli powojennej partyzantki walczącej z sowietyzacją Polski, których historia przez lata była zakłamywana lub pomijana. Co prawda album wydany przez Fundację Niepodległości ujrzał światło dzienne w połowie 2013 roku, ale mimo wszystko myślę, że warto go zrecenzować, chociażby dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o jego istnieniu.

Pod względem kompozycyjnym materiał z płyty „Panny Wyklęte” jest bardzo zróżnicowany, przez co powinien trafić do każdego typu odbiorcy. Ciekawe pomysły i aranżacje sprawiają, że mieszanka rapu, reggae i rocka wybrzmiewa pełnią energii. Do realizacji tego projektu zaproszono m.in. gwiazdę muzyki pop lat 90 – Kasię Kowalską, czy także znaną z zespołu Brathanki Halinę Mlynkovą. W projekcie miały udział także wokalistki polskiego hip-hopu z zespołu Paresłów oraz Mona, Lilu i Gonix. Swój wkład w stworzenie płyty mają także siostry Przybysz, przedstawicielki polskiego R&B znane raczej z zespół Sistars.


Poruszana na płycie tematyka jest bardzo delikatna i wzruszająca, dlatego też utwory zostały skomponowane w spokojnym tonie zmuszającym do refleksji. Podczas słuchania bardzo ciepłego i napełnionego emocjami głosu Haliny Mlynkovej w rewelacyjnym „Panie Generale” serce każdego patrioty zacznie mięknąć, a w oczach będą zbierać się łzy…

Panie Generale
Kiedy byłam mała
Mama mi mówiła
Żebym w oknie wciąż nie stała
Tatuś kiedyś wróci
Wciąż obiecywała
I tak całe życie
Z nadzieją na niego czekałam

Bardzo fajnie ze swoim dziewczęcym głosem w klimatycznym kawałku reggae pokazała się Kasia Malejonek. „Walczyk” w wykonaniu Lilu, to dobrej jakości kompozycja zarówno w aspekcie tekstowym, jak i muzycznym. W utworze „Modlitwa Dziewczyńska” Marika swoim niewinnym głosem dosadnie przedstawiła niełatwe przeżycia towarzyszące uczestniczącym w tych poruszających wydarzeniach kobietom. Na płycie znalazło się także miejsce dla gitarowych zgrzytów za sprawą refrenu utworu wykonywanego przez Kasię Kowalską „Niezłomni". „Noc”, czyli jedyny utwór, na którym usłyszy męski głos, odbieram jako powód do dumy. Słowa refrenu wzbudzają w poczucie jedności oraz woli walki, które zapewne towarzyszyło Pannom Wyklętym oraz wszystkim walczącym o wolność ukochanego kraju.

„Stanę na każde Twoje zawołanie Polsko
Po Bogu pierwsza, poza Nim, przed Tobą nikt
Płaczesz gdy zło wyklina Twoje wierne wojsko
Upomnisz się jak matka o synów swych
Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko
Stoją w szeregu na ich czapkach Orzeł lśni
Lalek, Rój, Uskok, Inka i całe niezłomne wojsko
Po Bogu pierwsza, poza Nim, przed Tobą nikt​”

Na płycie znajdziecie mnóstwo znakomitych zwrotek, które potrafią odwzorować w głowie obraz opisywanych historii. Chociażby „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba” nawiązujące do wspomnianej „Inki” czy „Za Wolność, za Polskę z serca wyrwane, walczyli o to, Co nie było im dane”.

Maleo Reggae Rockers, czyli główni autorzy projektu spisali się tutaj na medal. Różnorodność muzycznych kompozycji począwszy od funkowego hip-hopu, przez tętniące reggae i emocjonalny minimalizm wzbudzają szacunek. O udanej interpretacji chopinowskiej „Etiudy Rewolucyjnej” już nawet nie wspominam. „Panny Wyklęte” to nie tylko świetna lekcja historii i patriotyzmu, ale także hołd dla ludzi, którzy na to zasłużyli.

Lista utworów
1. „Siła” (Mona, Maleo Reggae Rockers)                    
2. „On nie zapomni” (Marcelina Stoszek, Maleo Reggae Rockers)                    
3. „Niezłomni” (Kasia Kowalska, Maleo Reggae Rockers)                    
4. „Jedna chwila” (Kasia Malejonek, Maleo Reggae Rockers)                    
5. „Heroina” (Gonix, Maleo Reggae Rockers)                    
6. „Jest mi zimno” (Ania Brachaczek, Maleo Reggae Rockers)                    
7. „Inna” (Ifi Ude, Maleo Reggae Rockers)                    
8. „Panie generale” (Halina Mlynkova, Maleo Reggae Rockers)                    
9. „Nocna zmiana” (Mona, Lilu, Gonix, Dore, Maleo Reggae Rockers)                    
10. „Walczyk” (Lilu, Maleo Reggae Rockers)                    
11. „Modlitwa dziewczyńska” (Marika, Maleo Reggae Rockers)                    
12. „Kawka na Ordynackiej” (Paresłów, Maleo Reggae Rockers)                    
13. „Czarno-biały” (Paulina Przybysz, Natalia Przybysz, Anna Przybysz, Maleo Reggae Rockers)
​14. „Prawem wilka” (Marcelina Stoszek, Maleo Reggae Rockers)                    
15. „Noc” (Ania Brachaczek, Darek Malejonek, Maleo Reggae Rockers)                    
16. „Etiuda rewolucyjna” (Fryderyk Chopin, Maleo Reggae Rockers)                    

1 Komentarz on Panny Wyklęte, czyli śpiewany patriotyzm

  1. Dobra płyta. Kupować!

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*