Strefa Fanów – polski zin kibicowski

Mając podczas wymian styczność z bogatą sceną wydawniczą naszych zachodnich sąsiadów, postanowiłem nieco przeszukać Internet w celu wyszukania tytułów, jakie ukazują lub też ukazywały się na naszym lokalnym podwórku. Dość przypadkowo (za sprawą Allegro) wszedłem w posiadanie jakże wartościowej pozycji o wdzięcznej nazwie – Strefa Fanów. 56-cio stronne pismo jest dla mnie tym bardziej wartościowe, że posiadam jego pierwszy i chyba zresztą jedyny egzemplarz, który ujrzał światło dzienne dość dawno, bo w marcu 2002 roku. Myślę, że wielu z Was, może kojarzyć autorów tego zina, a wszystko to za sprawą istniejącej kiedyś witryny – www.strefafanow.prv.pl.

Strefa Fanów została wydana w Pabianicach przez dwóch kibiców łódzkiej drużyny, szkoda tylko, że bardzo szybko zakończyła swój żywot, bo jak na tamte czasy pisemko wygląda bardzo schludnie i efektownie. Na pierwszych stronach publikacji, jak w każdym wartościowym magazynie znalazł się wstęp oraz ogólne informacje na temat kibicowskich „ekscesów”. Kolejne strony to opisy meczowe w wykonaniu m.in. Arki Gdynia, ŁKS-u Łódź, Wisły Kraków, Ruchu Radzionków, KKS-u Kalisz, KSZO Ostrowiec, Lechii Dzierżoniów, Wybrzeża Gdańsk, Stali Stalowa Wola, Karkonoszy Jelenia Góra, Resovii Rzeszów, Broni Radom, Stali Mielec, Bałtyku Gdynia, Jagielloni Białystok. Relacje przeplatane są oczywiście jak na obecne czasy oldschoolowymi fotkami trybun.

Na łamach zina został zamieszczony także ranking wyjazdowych drugoligowców. Przyglądając się ówczesnym liczbom wyjazdowym, można się nieco zdziwić, bo w porównaniu do obecnych wypadają dość blado, ale jak wiadomo nie ilość, a jakość miała wtedy znaczenie.
Oczywiście, jak to na kibicowskie wydawnictwo przystało, nie mogło zabraknąć felietonu, który w tym numerze dotyczył obrazu kibiców w mediach, a napisany został przez znanego w naszym środowisku Jantycha.
Bardzo ciekawie prezentuje się także artykuł na temat historii rosyjskich kibiców, czyli ekip, które w naszym kraju cieszyły i cieszą się dość dużym poważaniem. Artykuł został zaopatrzony w efektowne czarno-białe zdjęcia, a także rysunki i grafiki komputerowe. Zwolenników lokalnej sceny, którzy mimo wszystko bardziej cenią sobie lokalne podwórko, mógłby zainteresować tekst dotyczący historii ruchu kibicowskiego w Jeleniej Górze.
Ponadto w numerze znalazło się także miejsce na informacje dotyczące szwedzkiej sceny kibicowskiej zebrane przez korespondenta mieszkającego w tym nordyckim kraju.

Strefie Fanów nie zabrakło także „kartki z kalendarza”, czyli relacji ze spotkania Polska – Anglia z 1993 roku oraz historii dotyczącej przyjacielskich relacji na linii Resovii Rzeszów z niemiecką Arminią Bilefeld.
Polskie strony kibicowskie z początku 2000 roku wyglądają obecnie nieco kosmicznie, ale wtedy takie były czasy, gdy królował html oraz kafejki internetowe. Dla mnie jest to ciekawa forma powrotu do przeszłości, bo niestety, ale tych stron już nie ma, no, chyba że ktoś zachował je w swoim archiwum, w co raczej wątpię. Równie pozytywna reakcja towarzyszyła mi podczas czytania ogłoszeń reklamowych dotyczących Zina Zinów wydanego przez wspominanego już Jantycha, a także doskonale znanych w tamtych czasach kaset VHS nagrywanych przez Pawła Smagacza z Jawora.

Jeśli macie w swojej kolekcji jakieś stare ziny i chcecie oddać je w dobre ręce, to chętnie wejdę w ich posiadanie, by następnie zrecenzować je tutaj na stronie.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*