Transparent Magazin

Tytuł, który brzmi jakże Polsko, lecz ku zasmuceniu wielu z Was muszę stwierdzić, że nie jest to wcale nowa pozycja na naszym kibicowskim rynku, a magazyn wydawany w niemieckiej Bremie. Jakiś czas temu stałem się posiadaczem numeru 14-stego tej gazetki, a całkiem niedawno, w dość przypadkowy sposób udało mi się nabyć także 16-te wydanie tego magazynu jeszcze z ubiegłego roku (2015)! Jak informuje nas podtytuł, jest to pisemko o futbolu i ruchu kibicowskim, chociaż na okładce wyszukałem jeszcze wzmiankę o… polityce, co w moim odczuciu dodaje tylko kolorytu temu tytułowi. 

Opis Transparent Magazin

Gazetka na swoich 68 stronach formatu A4 zawiera sporo interesujących artykułów. Oczywiście schludna szata graficzna, skład czy też zawarte w niej fotografie wyglądają bardzo profesjonalnie, chociaż ja mam swojego innego niemieckiego faworyta. W pewien sposób odstrasza mnie nieco cena (4,5 €), ale myślę, że ostatecznie, jest to temat do przejścia.
Pierwsza strona to oczywiście słowa wstępu od redakcji dotyczące bieżącego numeru, chociaż w 16-tym numerze spore zdziwienie zrobiła na mnie fotka znajdująca się obok tej treści. Koleś o czarnej skórze przyodziany w casualową kurteczkę z oklejonym naklejkami hełmem na głowie stojący na tle stadionu. Mniejsza o to, nie ma się co rozdrabniać, przejdźmy może do dalszej zawartości. Kolejne dwie strony to specyficzna fotka kibicowska oraz wzbogacony o fotografie szczegółowy spis treści.
Mówiąc dość ogólnie, Magazyn Transparent to typowa publicystyka i artykuły związane z szeroko pojętym futbolem i ruchem kibicowskim. Trochę fotek wzbogacających wartościową treść to coś, co bardzo sobie cenie w tego typu publikacjach.

Ciekawe artykuły to silny punkt Transparent Magazin

Transparent Magazin_03


Tytuły typu Fussballfans vs. Erdogan, z którego to można się dowiedzieć czegoś więcej na temat protestu na linii kibice vs. prezydent z 2013 roku. Sprawa dotyczy 35-ciu fanów Besiktasu z grupy „Carsi”, których to za sprzeciw wobec głowy państwa postawiono przed sąd, oskarżając ich tym samym o zamach stanu!

Bardzo zainteresował mnie też artykuł na temat porównania tradycyjnego oraz nowoczesnego futbolu, czyli hasło, z którym jakże często spotykamy się nie tylko na naszym lokalnym podwórku Against Modern Football.

Felieton, w którym to poruszono temat futbolu jako miejsca pracy dla wielu ludzi z różnych klas społecznych na różnych stanowiskach to także bardzo interesujące zagadnienie, które warto byłoby przełożyć na nasz polski język :-)

Nie zabrakło także poruszenia dość kontrowersyjnego tematu antysemizmu odnoszącego się w tym przypadku do kibiców Ajaxu oraz Tottenhamu, co równie dobrze mogłoby dotyczyć naszej polskie Cracovii.

Fussball-Gewalt to artykuł na temat stadionowej przemocy. W 16-tym numerze doszukałem się także wypowiedzi znanego nam z wydawania gazetki Blickfangultra Mirko Otto, który to zabrał głos właśnie w sprawie wspominanej już stadionowej przemocy.

W ostatnim numerze dostrzegłem także rysowaną postać Adolfa Hitlera, który to został wykorzystany w artykule na temat 15-lecia antyfaszystowskiej grupy Ultras Braunschweig.

W ostatnim Transparent Magazin możecie przeczytać także na temat ruchu kibicowskiego w USA, czyli kraju, w którym mówiąc futbol, ludzie mają na myśli jajowatą brązową piłkę, a nie tę, jaką doskonale znamy w Europie.

Transparent Magazin_06


Ponadto w każdym numerze można znaleźć także bogatą fotorelację wraz z opisem wybranego stadionu piłkarskiego. Bardzo fajny przerywnik, którego w pewien sposób brakuje mi w naszym kraju. Sporo naszych świątyń piłkarskich przechodzi już do historii i obiekty, które nazywamy oldschoolowymi pozostają już tylko w pamięci tych, którzy mieli jeszcze okazję się pojawić.

Transparent Magazin_07


W numerze znajdują się kilka (2, nieraz 3) relacje ze spotkań piłkarskich i to nie koniecznie z najwyższych klas rozgrywkowych.
Jak na każdy magazyn przystało, w jego zawartości dostrzec można także reklamy, ale są one ściśle związane z tematyką ruchu kibicowskiego i dotyczą głównie innych wydawnictw.
Na przedostatniej stronie przeczytać można także recenzje niezależnych wydawnictw, w których to doszukałem się m.in. recenzji książki Przemka Niciejewskiego opisywanej już kiedyś na stronie „Wir leben Borussia”. Ostatnia strona to duża fotka, którą poprzedza informacja na temat możliwości nabywania kolejnych lub też archiwalnych magazynów.

Podsumowanie

Transparent Magazine to po Blickfang Ultra, 45 Grad czy Erlebnis Fussball jeden z kilku magazynów wydawanych w Niemczech, mających na rynku swoją stałą pozycję. Zastanawiam się tylko, co w takim razie dzieje się z naszym lokalnym podwórkiem i kiedy wreszcie pojawi się kolejny ciekawy tytuł, który nie będzie konkurencją, a raczej uzupełnieniem TMK? Myślę, że problemem nie są autorzy, czy też wydawcy, a czytelnicy, którzy zamiast przeznaczyć na papierowe wydanie magazynu promującego ruch kibicowski, z którym się przecież identyfikują i tak bardzo kochają, wolą wydawać „drobne” podczas imprezy na JEDNEGO drinka.

Strona wydawcy: transparent-magazin.de

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*