Wir leben Borussia, czyli foto album polskiego fotografa

Od połowy 2015 roku na rynku wydawniczym za naszą zachodnią granicą światło dzienne ujrzał album pochodzącego z Wielunia polskiego ultra fotografa i kibica Borussii Mönchengladbach Przemka Niciejewskiego. W książce „Wir leben Borussia” zamieszczonych zostało ponad 160 fotografii przedstawiających fanatyczny klimat panujący na trybunach kibiców Borussii Mönchengladbach.

wir-leben-borussia-3
Bardzo efektownie wydany album, to aż 200 stron kolorowych fotografii, które doskonale odzwierciedlają emocje, panując wśród kibiców Borussii zarówno podczas spotkań w Mönchengladbach, jak i na spotkaniach wyjazdowych. Każda z fotografii jest zupełnie inna i zwraca uwagę na różne aspekty kibicowskiego kunsztu, które dla przeciętnego kibica są często niezauważalne.

wir-leben-borussia-2
Fotograf zwrócił uwagę na symbole ukochanego klubu, takie jak klubowe szale, często pojawiający się herb pod różnymi postaciami, tatuaże zdobiące ciała kibiców czy też po prostu barwy klubowe. Prezentowane na łamach albumu zdjęcia to przede wszystkim emocje tłumu, które na trybunach każdy z kibiców przeżywa w inny sposób. Przemek doskonale uchwycił takie momenty w swoim aparacie, a następnie przeniósł je na papier wydając właśnie – „Wir leben Borussia”.

wir-leben-borussia-4
Zdjęcia zamieszone w albumie zakwalifikowałbym do kategorii artystyczno-kibicowskiej, ponieważ w bardzo efektowny i wyszukany sposób uchwycone zostały na nich nawet najdrobniejsze szczegóły, których próżno szukać w naszych rodzimych kibicowskich mediach czy magazynach. Mam nadzieję, że autor na tym niepoprzestanie i kolejny album to tylko kwestia czasu. Swoją drogą, może to też przetarcie szlaku dla ludzi, którzy zdecydują się zaprezentować naszą rodzimą scenę kibicowską.

wir-leben-borussia-5
Chociaż album bazuje na pełnowartościowych fotografiach, to znalazło się tutaj także miejsce na zawarcie niezbyt rozbudowanej formy pisanej, która przedstawia dane wybranych kibiców, wraz z informacją czym dla nich jest Borussia oraz ile kilometrów muszą przebyć ze swojego miejsca zamieszkania, aby dostać się na stadion. W pełni zgadzam się z twierdzeniem autora, iż dobre zdjęcie może znaczyć więcej niż 1000 słów, dlatego też skromna forma wypowiedzi na łamach „Wir leben Borussia” jest idealnym dopełnieniem jakże bogatej całości.

wir-leben-borussia-1
Jeśli jesteście zainteresowani zapoznaniem się z autorem „Wir leben Borussia” to odsyłam Was na jego stronę internetową, gdzie znajdziecie fotki chyba ze wszystkich części Europy: niciejewskiphotography.eu

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Panenka Magazine, czyli holenderski magazyn dla kibiców Sektor Kiboli
  2. Transparent Magazin - Sektor Kiboli Sektor Kiboli

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*