Wywiad z Bakterią, reporterem kanału Piknik TV

Kibol z Sektora: Kanał na YouTube funkcjonuje od połowy 2013 roku, opowiedz nam, jak zrodził się pomysł na powstanie tego programu? Skąd wzięła się nazwa oraz logo PiknikTV? Czy początkowo byłeś zadowolony z ilości odbiorców kanału?
Bakteria (Piknik TV): Dokładnie, PiknikTV powstał w 2013 roku z początkiem nowego sezonu. Miałem wtedy sporo wolnego czasu, bo ciążył na mnie zakaz stadionowy. Chyba z nudów główka zaczęła pracować ;-) Akurat od jakiegoś czasu zaczynałem bawić się kamerą, więc wpadłem na pomysł, żeby połączyć kibicowanie z nową zajawką. Mamy stare dobre TMK, są strony internetowe i cała masa FP kibicowskich. Brakowało mi tylko przekazu w formie wideo i postanowiłem tę lukę wykorzystać. Byłem świadomy, że to coś nowego i nie wiedziałem, jaki będzie miało odbiór, ale postanowiłem zaryzykować.
Nazwę i logo wymyślił, mój dobry ziomal, który na samym początku tworzył ze mną ten projekt – Gebels pozdrawiam ;-) Byliśmy pod dużą presją, bo jak zwykle wszystko zostawiliśmy na ostatnią chwilę. Za dwa dni miał wyjść pierwszy odcinek, a my oprócz pomysłu nie mieliśmy jeszcze nic. Wiedzieliśmy, że nie może to być nic oklepanego w stylu KibolTV, ale coś oryginalnego. Gebels wymyślił PiknikTV i od razu mi się to spodobało, bo nie brzmi to tak sztywno i jest zabawne.
A logo? Kominiarka to idealny kontrast dla piknika, przez co całość tworzy właśnie coś oryginalnego. Po z tym to nasz główny rekwizyt.
Czy na początku byłem zadowolony z ilości odbiorców? Wtedy tak. Pierwszy odcinek i już kilka tysięcy wyświetleń. To motywowało do dalszej pracy. Tym bardziej że jak porównasz sobie pierwszy odcinek z dzisiejszymi, to jest ogromna przepaść pod względem technicznym, dlatego jestem zdania, że najważniejsze to nie czekać na właściwy moment, tylko zacząć z tym, co się ma. Resztę dopracowuje się w trakcie.

piknik_tv_bakteria
Kibol z Sektora: Kiedyś programy były kręcone w terenie, obecnie działasz w domowym studio. Czym jest spowodowany taki obrót sprawy?
Bakteria (Piknik TV): Kiedyś miałem więcej czasu i mogłem sobie pozwolić na takie wypady. Zresztą taki był zamysł, żeby każdy odcinek kręcić w innej scenerii, gdzieś w terenie. Obecnie przebywam na emigracji i mam znacznie mniej czasu do dyspozycji. Może kiedyś do tego wrócimy, jednak nie to jest w naszym programie najważniejsze.

Kibol z Sektora: Ciężko jest prowadzić kanał na YouTube? Gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach, ale zdradź nam, chociaż z jakimi środkami finansowymi musi liczyć się początkujący YouTuber, który planuje nagrywać swoje filmy w dobrej jakości?
Bakteria (Piknik TV): Wystarczy Ci dobry telefon ;-) Teraz w dobrej jakości nagrywają smartfony i to w zupełności wystarczy. My pierwsze odcinki nagrywaliśmy kamerką GoPro, bo tylko taką miałem. Musisz pamiętać, że wideo to nie tylko obraz, ale też dźwięk i on jest o wiele ważniejszy w filmie. O wiele lepiej ogląda się złej jakości obraz z dobrą jakością audio niż na odwrót. Oczywiście tego wszystkiego nauczyłem się z czasem i było trzeba dokupić jakieś urządzenie rejestrujące dźwięk.
Tu wystarczy najprostszy mikrofon za stówkę, taki na klips. Jednak jeśli zależ Ci już na profesjonalnej jakości, to warto zainwestować w lustrzankę lub jakiegoś dobrego bezlusterkowca takiego jak np. LUMIX GH4. To już wydatek dobrych kilku tysięcy, no i oczywiście urządzenie rejestrujące dźwięk. Ja używam ZOOM H4.

piknik_tv_13
Kibol z Sektora: Relacjonując spotkania drużyn z niższych lig zapewne w Twojej pamięci zapadły jakieś szczególne ekipy, które potrafiły zaskoczyć Cię dobrą liczbą wyjazdową lub też efektownym działaniem na trybunach. Powiesz nam jakie to ekipy?
Bakteria (Piknik TV): Jeśli chodzi o niższe ligi, to jest to trochę inny świat niż ten z Ekstraklasy. Niższe ligi charakteryzują się tym, że mają mniejsze ekipy. Oczywiście są też takie, które pod względem frekwencji zdecydowanie pasują do ekstraklasy. Np. Widzew, ŁKS, GieKSa, Górnik czy Zagłębie Sosnowiec. Im większa grupa tym może sobie na więcej pozwolić, ale szczególnie szacunek należy się tym najmniejszym ekipom, które jeżdżą zawsze i wszędzie nawet w kilkanaście osób. Szczerze to mógłbym tu wymienić na prawdę dużo ekip, bo chyba każda w sezonie potrafi czymś zaskoczyć. Czy to na trybunach, czy to gdzieś na trasie. Wystarczy rzucić okiem na nasze Relacje+ ;-)

Kibol z Sektora: PiknikTV to przedstawianie relacji kibicowskich za pomocą video. Powiedz mi, skąd czerpiesz informacje na temat ekip? Nie myślałeś, aby nieco ubogacić swój kanał? Może warto ruszyć w Polskę i nakręcać reportaże albo wywiady z fanatykami?
Bakteria (Piknik TV): Relacje zbieramy z oficjalnych źródeł, stron oraz od widzów. Teraz każda ekipa ma swoją stronę internetową albo FanPage i to nierzadko nawet kilka. Mam sporą bazę danych, jeśli chodzi o takie portale i jest co przeglądać. Sporo mniejszych ekip sama podsyła relacje i materiały. Czy warto ruszyć w Polskę? Tego nie wiem, ale taki mamy cel ;-) Jest sporo pomysłów do zrealizowania i już niedługo będziecie mogli zobaczyć coś nowego na naszym kanale.
piknik_tv_03
Kibol z Sektora: Od kilku miesięcy PiknikTV wrócił na antenę YouTube. Możesz nam zdradzić, czym była spowodowana przerwa w emisji programu? Co się stało z Grażyną, która miała przecież wśród odbiorców spore grono wiernych fanów, wróci jeszcze do programu?
Bakteria (Piknik TV): Przerwa została spowodowana „życiowym zakrętem". Niestety nie jestem super producentem, tylko prostym kibolem, który czasem pakuje się w większe lub mniejsze kłopoty. Teraz już jestem na prostej i na tę chwilę żadna przerwa w nadawaniu nam nie grozi ;-) Co się stało z Grażyną? Nic się nie stało, nadal żyje i ma się dobrze. Po prostu z czasem życie pokierowało każdego z nas w inną stronę, przez co też byliśmy zmuszeni podjąć decyzje o zakończeniu współpracy. Mieszkamy daleko od siebie i chociażby ze względów technicznych nie bylibyśmy w stanie razem tego ogarnąć. „Kibolska” cały czas żyje klimatem i nic się u niej nie zmieniło. Nawet ogląda Piknik ;-) A czy wróci? Nigdy nie wiadomo.

Kibol z Sektora: Jak wyglądają Twoje prace nad przygotowaniem poszczególnych filmów? Ile osób jest bezpośrednio zaangażowanych w produkcję odcinka i jak dużo czasu zajmuje przygotowanie ostatecznej wersji programu? Jak wiadomo, prezenterowi zdarzają się przejęzyczenia, ale skład materiału to także praca montażysty…
Bakteria (Piknik TV): Obecnie PiknikTV liczy dwie osoby. Ja i Kazmisz. Kazmisz jest odpowiedzialny za zebranie materiału i to on pisze dla Was relacje, może nawet kiedyś go zobaczycie ;-) Ja zajmuje się głównie częścią techniczną tzn. nagraniem, montażem i przejęzyczeniami ;-) Ile to trwa? To zależy od odcinka. Generalnie już od niedzieli trzeba się interesować i zbierać materiały, a od poniedziałku do środy praca trwa cały czas. Duży nacisk stawiamy na to, żeby relacje wychodziły na czas. Ekstraklasa we wtorek, a niższe ligi w środę.
piknik_tv_grazyna
Kibol z Sektora: Zapewne jest jakaś szczególna i zabawna sytuacja, która przytrafiła się na planie kręcenia odcinka?
Bakteria (Piknik TV): Może nie taka zabawna i nie bezpośrednio przy kręceniu, ale na ten moment nie przychodzi mi nic innego do głowy. Któregoś dnia mieliśmy jechać, nagrać wideo. Akurat dzień wcześniej wróciłem późno i zostawiłem sprzęt do nagrywania w aucie. Wyobraź sobie moje zdziwienie, kiedy schodzę rano pod blok, a tu się okazuje, że ktoś się nie bał i zajebał :-) Trochę zabolało, ale mimo to postanowiliśmy, że odcinek musi zostać skończony…

Kibol z Sektora: Na jakiej zasadzie promujesz swój kanał w sieci, jesteś zadowolony z efektów włożonej pracy i ilości odbiorców? Spotkałeś się już kiedyś z negatywnym odbiorem Twojej pracy lub też nieprzychylnością jakiejś z ekip?
Bakteria (Piknik TV): Szczerze? Chyba nie promuję wcale. Po prostu wrzucam odcinek na YouTube, udostępniam na Fejsie i to wszystko ;-) Piknik sam się promuje… hehe. Jeśli chodzi o negatywny odbiór, to jeszcze się z takim nie spotkałem. Wiadomo, że zdarza się hejt, ale to tylko w komentarzach.

Kibol z Sektora: Wiem, że może nie będzie to łatwe, ale kto powiedział, że ma być łatwo :-) TOP5 w Polsce to? i dlaczego?
Bakteria (Piknik TV): Jako prezenter PiknikTV wolałbym pozostać bezstronny ;-)
piknik_tv_bakteria_06
Kibol z Sektora: Jak każdy aktywny kibic zapewne śledzisz strony internetowe oraz kibicowską publicystykę. Zdradzisz nam tytułu zinów, książek, które czyta oraz stron internetowych, które odwiedzasz?
Bakteria (Piknik TV): Jeśli chodzi o ziny to czytam tylko TMK. Z Polskich książek przeczytałem „Jestem Kibolem”, „To My Chuligani” czy niektóre pozycje Romana Zielińskiego. Kiedyś wpadł mi też w ręce „Hoolifan” o ekipie Chelsea. Mam też 3 strony, które najczęściej odwiedzam… stadionowioprawcy.net, extremesupporters.com i 12zawodnik.pl. Jeśli chodzi o publicystykę, to śmiało mogę polecić Twoja stronę ;-)

Kibol z Sektora: Czego życzyć Ci oraz kanałowi PiknikTV na najbliższy okres dalszego funkcjonowania
Bakteria (Piknik TV): Wytrwałości oraz Farta ;-)

8 Komentarze on Wywiad z Bakterią, reporterem kanału Piknik TV

 1. Zajebiscie Bakteria! Wytrwałości i oby tak dalej! ;)

 2. Stary kibol Piasta // 2016-11-16 at 20:56 // Odpowiedz

  Pozdrowienia Bakteria .Trzymaj się chłopie i trwaj w tym co robisz !PIAST GLIWICE Emigracja UK 

 3. Bakteria szacunek za twą prace kibic Lecha i Orła Przeworsk

 4. UwagaTlen // 2016-11-17 at 08:21 // Odpowiedz

  Jest dobrze, tak trzymaj. pozdrowienia z NOWEJ HUTY HKS!

 5. Mistrzu dzięki za to co robisz, powodzenia oraz wytrwałości ! Pozdrawiam z Dolnego Śląska ! Śląsk Wrocław !

 6. Super robota ! Pozdro z Poznania

 7. Bandzior1950 // 2016-11-18 at 22:57 // Odpowiedz

  Bakteria powodzenia życze z Nowej Huty 1950! :)

 8. Pozdro z Opola . Wytrwałości bakteria 

   

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*