Złocisto Krwiści, zin kibiców Korony Kielce

Po recenzji kilku pozycji wydawniczych naszych zachodnich sąsiadów postanowiłem zainteresować się naszym lokalnym podwórkiem i w taki to właśnie sposób stałem się posiadaczem 2 ostatnich numerów (nr 93,94) zina Złocisto Krwiści wydawanego przez fanów Korony Kielce. Jak twierdzą autorzy, gazetka tworzona jest przez kibiców dla kibiców, dlatego tym bardziej wzbudziła moje zainteresowanie i postanowiłem ją Wam tutaj zrecenzować.

Złocisto Krwiści zaliczyli swój wydawniczy debiut 3 sierpnia 2007 roku podczas spotkania z Lechem Poznań. Początkowo pisemko wydawane było na 12 stronach, ale z racji tego, że bardzo dobrze przyjęło się wśród kieleckiej publiczności, obecnie jego objętość nieco wzrosła i wynosi ona 16 stron formatu A5. Niebawem ukaże się jubileuszowe 100 wydanie zina i jak udało mi się dowiedzieć od przedstawicieli Stowarzyszenia Kibiców Zjednoczona Korona, którzy są wydawcami tego pisemka, możemy spodziewać się czegoś naprawdę efektownego, ale o tym przekonamy się za jakiś czas.

zlocisto_krwisci_93_94_korona_kielce
Pismo ukazuje się obecnie w ilości 600 sztuk, chociaż były też czasy, kiedy jego nakład wzrastał do 1000 egzemplarzy. Gazetkę Złocisto Krwiści można nabyć podczas spotkań domowych Korony Kielce, chociaż czasami zdarzają się problemy z finalizacją i zamknięciem numeru. Treści do zina tworzone są przez ludzi ściśle związanych ze środowiskiem kibiców Korony. Autorzy zina Złocisto Krwiści współpracują także z organizacjami narodowo–nacjonalistycznymi, którzy dbają o patriotyczny przekaz niektórych tekstów. Gazetka jest w pełni kolorowa, zaopatrzona oczywiście w fotografie (chociaż popracowałbym nad ich poprawieniem tonalnym) oraz efektowny skład graficzny, dlatego cenę 2 złote należy uznać raczej za typowo symboliczną. W każdym z numerów znajdziecie dział Aktualności, w którym przekazywane są bieżące informacje ściśle związane z kielecką sceną kibicowską. Mecz domowy, jak sama nazwa wskazuje to oczywiście relacja kibicowska ze spotkania, które było rozgrywane w Kielcach.

zlocisto_krwisci_korona_kielce_4_5_legia
Numer 93 zawierał także ciekawą relację z Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Oprócz autorów, pismo tworzą także czytelnicy, a doskonałym tego przykładem jest dział Listy do redakcji. Wywiad, czyli jak nie trudno się domyślić, jest to seria pytań do ludzi związanych z kieleckimi trybunami. Dział Wyjazd, zawiera natomiast informacje dotyczące kibicowskiego szlaku i informacji związanych z kolejnym meczem wyjazdowym Korony. W 93 numerze znalazł się także dział Piłka ręczna, a dokładniej mowa tutaj o relacji kibicowska z Mistrzostw Europy w łapę. Tak jak już wspominałem, w numerze 94 udało mi się znaleźć także akcenty patriotyczne w postaci relacji z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jaka odbyła się w Kielcach. Ten sam egzemplarz zawierał także informacje na temat obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej oraz zbiór wiadomości o województwie podczas II Wojny Światowej. W zinie oprócz ciekawej treści znajdziecie także reklamy kieleckich firm, które są pewnego rodzaju „nowością” zarówno w formie papierowej, jak i na witrynie kibicowskiej Koroniarzy (MKS-Korona-Kielce.pl).

zlocisto_krwisci_10_11_korona_kielce
Podsumowując ten tytuł, należy go bardzo pochwalić, gdyż kibicowski rynek wydawniczy w naszym kraju nie należy do najlepszych, a gazetka wygląda profesjonalnie. Jak sami macie okazję się przekonać, stary papierowy styl jest nadal żywy i jak się chce, to można robić coś efektownego, biorąc nawet pod uwagę fakt, że frekwencja na meczach w Kielcach nie należy do najwyższych w naszym kraju. Oba numeru wzbogacą oczywiście moją kolekcję kibicowskich pisemek i z niecierpliwością będę czekał na zapowiadany 100 numer tego tytułu oraz kolejne polskie wydawnictwa.

6 Komentarze on Złocisto Krwiści, zin kibiców Korony Kielce

 1. Siemka,

  masz moze więcej skanów z zinow 'złociste-krwisci'?

  od niedawna interesuje mnie ta tematyka i chętnie przejrzałybym cos więcej.

  • witam,

   posiadam tylko te 2 numery…

   “Ta tematyka” tzn? Ziny Korony czy ziny ogólnie? 

   • Ziny Korony.

    a mógłbyś w jakiś sposób podesłać mi skany/fotki tych dwóch numerów?

    • Jacu,
     przepraszam, ale nie jestem zwolennikiem okradania kogoś poprzez skanowanie i rozsyłania czyjejś pracy. Nie po to ludzie się napracowali, żebyśmy teraz szczędzili 2zł na zakupie tego pisemka… 
     Skontaktuj się najlepiej ze Stowarzyszeniem Kibiców „Zjednoczona Korona”, powinni pomóc w tej sprawie.
     Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.
      

     • jacu // 2016-05-15 at 13:04 //

      Ok ok. Nie chodziło mi o naruszanie praw autorskich czy coś takiego. Po prostu potrzebowałem te dwa numery do pracy ale już ogarnąłem od ziomeczka.

      Pozdrówka.

     • kibol // 2016-05-16 at 05:58 //

      Jacu,
      mam swoje zasady i to się nie zmieni. Jak honor to honor.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie publikowany.


*