Technika treningu jest podstawą do bezpiecznego wykonywania każdego ćwiczenia lub sportu bez ryzyka kontuzji. To powinna być pierwsza zasada, której my, początkujący, jesteśmy uczeni, gdy chcemy rozpocząć trening, ale niektórzy trenerzy lub bardziej doświadczeni sportowcy zapominają o tym i ryzykują zniszczenie swojej pracy.
Nie zapominaj o technice
Urazy sportowe mogą dotyczyć nie tylko profesjonalnych sportowców, ale także każdego, kto ćwiczy. Urazy te są zazwyczaj spowodowane brakiem wiedzy na temat wykonywanych ćwiczeń lub uprawianego sportu oraz niezwracaniem uwagi na ważne szczegóły, takie jak technika.
Posłużmy się kilkoma przykładami. Kiedy wchodzisz na siłownię, widzisz ludzi próbujących podnosić ciężary ponad swoje możliwości ze słabą techniką lub znajomego, który chce zająć się bieganiem i z dnia na dzień przebiega ogromne dystanse, narażając tym samym swoje mięśnie, stawy itp.
Wielokrotnie sportowcy i trenerzy wykonują ćwiczenia nie zwracając uwagi na technikę. Wynika to ze znajomości każdego ćwiczenia. Jak to osiągnęli? Poprzez długotrwałe powtarzanie danego ruchu w naszym ciele tworzy się pamięć mięśniowa. W efekcie wykonujemy ją bez świadomości wysiłku. Dlatego, aby osiągnąć dobrą technikę, należy poznać i zrozumieć ruch, wykonać go z koncentracją, a jeśli jest to inny sport, zadbać o specyficzną technikę każdej dyscypliny.
Przyczyny i konsekwencje złej techniki
Istnieją czynniki, które mogą prowadzić do złego wykonania ćwiczeń, takie jak zmęczenie fizyczne i psychiczne, zła dieta czy nadmiar stymulatorów, które sprawiają, że popełniamy błędy. Zła technika może mieć konsekwencje dla układu mięśniowo-szkieletowego, od zwichnięć i przykurczów po złamania.
Jak pracować nad techniką ćwiczeń?
Kluczem do zrobienia maksymalnego postępu jest najpierw nauczenie się i poprawienie techniki w ćwiczeniach, które zamierzasz wykonywać. Oto kilka wskazówek:
- Rozgrzewka przed rozpoczęciem ćwiczeń przygotowuje organizm; powoduje to większy przepływ krwi i tlenu do mięśni, większą elastyczność, dlatego skurcz mięśni będzie lepszy.
- Jeśli jesteś członkiem siłowni lub zespołu, możesz porozmawiać z trenerem, aby pokazał ci, jak wykonywać ćwiczenia i jak bezpiecznie i efektywnie korzystać ze sprzętu. Poznaj więcej korzyści z treningu z terenem personalnym.
- Powtarzaj ćwiczenie tyle razy, ile trzeba (bez wysiłku), aż doprowadzisz technikę do perfekcji.
- Po ćwiczeniach należy dążyć do schłodzenia organizmu przez 5-15 minut. Polega to na delikatnej aktywności, takiej jak chodzenie i rozciąganie mięśni, których używałeś podczas ćwiczeń. Niektórzy ludzie wierzą, że rozciąganie po ćwiczeniach zmniejsza bolesność mięśni następnego dnia, ale istnieje niewiele dowodów na poparcie tej teorii. Jednak rozciąganie poprawia i utrzymuje elastyczność, co może pomóc w zapobieganiu urazom.